Публікується за виданням “Вчення про десять сфірот”, частина перша.
Продовження. Четверту частину читайте тут.
Єгуда Ашлаґ (Бааль Сулам)
26. Розглянемо тепер друге питання: адже написано, що необхідно спочатку “наповнити шлунка Талмудом і законами”. Це, зрозуміло, так, – за загальним твердженням. Однак, звичайно ж, все це сказано на той випадок, якщо ви вже удостоїлися навчання лішма, або навіть ло лішма, – якщо ще не завершили трьох або п’яти років. З іншого боку, по закінченні цього періоду часу, як попереджає вас сама Барайта, не побачите більше хорошої ознаки ніколи. І тому зобов’язані ви спробувати щастя у вивченні Кабали.
27. І ще необхідно знати, що є дві частини в Істинній мудрості:
– першу частину, яка називається “таємниці Тори”, заборонено розкривати інакше як натяком з вуст мудреця-кабаліста тому, хто розуміє сам, своїм розумом; і “Маасе Меркава” (Дія творення), і “Маасе Берешит” (Первинна дія) також відносяться до цієї частини; і мудреці Зогар називають цю частину ім’ям “три перші сфіри” – “Кетер, Хохма, Біна”, та іменується також “головою парцуфа”;
– другу частину, яка називається “смаки Тори”, можна розкривати, і більш того, її розкриття є великою заповіддю; і йменується в Зогар (ця частина) “сім нижніх сфірот парцуфа”. І називається також “тілом парцуфа”.
Бо в кожному з парцуфів святості є десять сфірот, званих: Кетер, Хохма, Біна, Хесед, Ґвура, Тіферет, Нецах, Год, Єсод і Малхут. З них три перші сфіри йменуються “головою парцуфа”. А сім нижніх сфірот іменуються “тілом парцуфа”. І навіть в душі нижньої людини також є категорії цих десяти сфірот з вищеозначеними назвами. І так – в кожній категорії: як в вищих, так і в нижчих.
А сенс того, що сім нижніх сфірот, котрі є тілом парцуфа, називаються “смаками Тори”, в тому, що сказано: “Піднебіння їжу куштувати буде…”. Тому що світла, що розкриваються під трьома першими сфірот, які є головою парцуфа, іменуються “смаками”, а Малхут голови називається “піднебінням”. І тому називаються “смаками Тори”, тобто вони розкриваються від “піднебіння”, що в “голові”, котре є джерелом всіх смаків і представляє собою “Малхут голови”. Звідти й нижче немає жодної заборони для їхнього розкриття. І більш того: винагорода тим, хто розкриває їх, є великою безмежно та безмірно.
Ці три перші та сім нижніх сфірот, – будь то в загальній будові, або в кожній з усіх окремих деталей, на які тільки можна розділити, – розташовуються таким чином, що навіть три перші сфіри Малхут, що в кінці світу Асія, відносяться до частини “таємниць Тори “, і заборонено розкривати їх, а сім нижніх сфірот, що знаходяться в Кетері голови світу Ацилут, відносяться до частини “смаків Тори”, яку можна розкривати. І питання ці висвітлюються в книгах з Кабали.
28. А джерело цього знайдеш в трактаті Псахім (стор.119): “Сказано (Єшаягу, 23):” І буде торгівля його присвячена Господу; не будуть вони їм такими, що збираються та зберігаються, бо для тих, хто живе перед Господом буде торгівля його, аби їсти досита та утаювати Прадавнього (івр. “Атік”; також: “відокремлений)”. Що таке “утаювати Прадавнього”? Це – той, хто вкриває речі, які утаїв Прадавній (Атік Йомін). А що це таке? Таємниці Тори. А є ті, хто стверджує: “Це той, хто розкриває речі, які утаїв Прадавній”. Що це? Смаки Тори”.
І пояснив Рашбам (рабейну Шмуель бен Меїр): “Прадавній” (Атік Йомін) – це Творець, як сказано: “І Прадавній сидить”. Таємниці Тори – це “Маасе Меркава” (Дія Творення) і “Маасе Берешит” (Первинна дія). А “ім’я”, – як в написаному: “Це – Ім’я моє для світу”. “Той, хто покриває”, – тобто той, хто не передає їх кожній людині, а лише тому, чиє серце є неспокійним. “Цей, хто розкриває речі, котрі утаїв Прадавній” означає: приховування таємниць Тори, які були утаєні від початку, а Прадавній розкрив їх та дав право розкрити їх. А той, хто розкриває їх, удостоюється того, що сказано в цьому вислові.
29. Звідси очевидною є величезна різниця між таємницями Тори, – за приховання та укриття яких той, хто їх осягає, бере всю величезну винагороду, – та їхньою протилежністю, – смаками Тори: той, хто їх пізнає, отримує величезну винагороду за їхнє розкриття іншим. І сказано: не оспорюють первинної думки, а лише досліджують зміст між ними. Тоді, досліджуючи кінець первинного вислову: “того, хто утаює Прадавнього”, – роблять висновок про отримання великої винагороди тим, хто приховує таємниці Тори. А є такі, що досліджують вислів: “Та їсти буде досхочу”, – що означає смаки Тори, і це – таємниця написаного: “І піднебіння їжу куштувати буде”, – бо світло “таамім” (івр. “смаки”) називаються їжею. І звідси виводять отримання великої винагороди, про яку йде мова у вислові про того, розкриває смаки Тори. (Між ними немає протиріччя, просто одне каже про таємниці Тори, а друге говорить про смаки Тори.) Але і ті, й інші вважають, що таємниці Тори зобов’язані приховувати, а смаки Тори – розкривати.
30. Ось тобі чітка відповідь на четверте і п’яте питання, що наведені на початку “Передмови”: те, що знайдеш ти в промовах мудреців і в святих книгах вислови про те, що передають Тору лише тим, чиє серце є неспокійним, – так це ту частину, яка називається “таємниці Тори”, тобто три перші сфіри і “голову”, яку передають лише скромним і на відомих умовах; і в усіх написаних та надрукованих книгах з Кабали не знайдеш навіть згадки про них, бо це – ті речі, що приховав Прадавній, як сказано в Ґмарі.
І навпаки: скажи, хіба можна засумніватися в усіх цих святих й відомих праведниках – найбільших (людях) нації, обраних з обраних, таких як автори книг “Книга Єцира”, “Книга Зогар”, “Барайта” рабі Ішмаеля; і рав Хай Гаон, і рабі Хама Гаон, і рабі з Гарміза, та й інші Перші (Рішонім), до Рамбана і Бааль-Туріма, і Бааль Шульхан Арух, – до Віленського Гаона і Гаона з Ляди, та інших праведників, нехай буде благословенна пам’ять всіх них, – від яких виходить для нас вся відкрита Тора, з промов яких ми живемо і дізнаємося про діяння, які треба здійснювати, щоб здобути милість в очах Творця, – адже всі вони писали і друкували книги з Кабали. А немає більшого розкриття, ніж написання книги: той, хто пише її, – не знає, хто вивчає його книгу; і може бути, – не дай Бог, – закінчені грішники подивляться в неї, а раз так, – то немає більшого розкриття таємниць Тори.
Але як можна навіть подумати, що ці святі й чисті мудреці порушать навіть саму малість з того, про що детально написано в Мішні та Ґмарі, – що не можна їх розкривати, як сказано в трактаті Хаґіґа, в “Ейн доршин”.
Звідси ясно, що неодмінно усі написані та надруковані книги – суть смаки Тори, які “Прадавній” (парцуф Атік світу Ацилут) приховав від початку, а потім розкрив, як сказано: “Піднебіння їжу куштувати буде”. І таємниці ці не тільки немає заборони розкривати, але навпаки, розкривати їх – велика заповідь, як сказано в трактаті Псахім (п.119). І винагорода того, хто вміє розкривати та розкриває їх, є дуже великою. Бо від розкриття цього світла багатьом, – і саме багатьом, – залежить прихід праведного рятівника незабаром в наші дні. Амен.
31. І необхідно пояснити колись, чому залежить прихід праведного рятівника від поширення багатьом (необхідності) вивчання Кабали, що так добре відомо з Зогару і з усіх книг з Кабали. А маси нехтують цим до нестерпності.
І роз’яснення цього питання наводиться в “Тікуней Зогар”: “І дух Всесильного витає на поверхнею води”, – що таке “І дух”? А це, звичайно: в той час, коли Шхіна спускається у вигнання, – дух цей віє на тих, хто займається Торою, оскільки Шхіна оселилася між ними… “Вся плоть – трава”, – всі є подібними до худоби, що поїдає траву. “І вся милість його – як польова колючка”, – вся милість, яку роблять – для себе роблять… І навіть ті, хто докладає зусиль в Торі, вся милість, яку роблять – для себе роблять. В цей час: “І пам’ятав, що плоть вони – дух відходить та не повернеться”, – не повернеться в світ. І це – дух Машиаха. Горе їм, – тим, хто робить так, що піде зі світу (дух Машиаха) і не повернеться в світ. А це ті, хто робить Тору сухою і не бажає докласти зусиль у (вивчанні) мудрості Кабали. Вони роблять так, що уходить джерело мудрості (Хохми), тобто буква “йуд” імені Творця. І цей дух, що відходить – це дух Машиаха, і це – дух святості, і це – дух мудрості (Хохма) та розуміння (Біна), дух думки і мужності (Ґвура), і дух знання (Даат) і трепоту перед Творцем. “І сказав Бог: “Нехай буде світло”, і стало світло”, – це любов. Це – любов милості. Як сказано (Пророки, Єрміягу, 31:2): “Любов’ю вічною полюбив Я тебе і тому пригорнув Я тебе милістю”. І про неї сказано: “Не будіть і не турбуйте любов, доки не побажає вона”. Любов і трепіт – основа цього. І тому сказав Творець: “Заклинав я вас, дочки єрусалимські, газелями і ланями польовими: не будіть і не тривожте любов, доки не побажає вона”. І це – любов без нагороди, а не заради винагороди. Бо любов і трепіт заради отримання нагороди – належить служниці (Писання, Мішлей, 30:21). “Під трьома трясеться земля… Під рабом, що царює… І служницею, що господині своїй спадкує”.
Також рекомендуємо: “Зогар: четверо увійшли до Пардесу“, “Рабаш про бажання отримувати в духовному“, “Рабаш про істинну молитву“, “Зогар про місце, з якого виходить управління світом й душами“.