Передмова до Вчення про десять сфірот. Частина шоста

Публікується за виданням “Вчення про десять сфірот”, частина перша.

Продовження. П’яту частину читайте тут.

Єгуда Ашлаґ (Бааль Сулам)

32. І почнемо роз’яснювати “Тікуней Зогар” від кінця до початку. Йдеться про те, що трепіт і любов, які є у людини в заняттях Торою і заповідями, – заради отримання винагороди; тобто вона сподівається, що виросте для неї якесь благо завдяки Торі і роботі. І це – категорія “служниці”, про яку написано: “Служниця, що спадкує господині своїй”.

І здавалося б, це дивно, бо написано: “Завжди буде займатися людина Торою і заповідями, навіть якщо це ло лішма”. Так чому “тряслася земля”? І ще потрібно зрозуміти, чому заняття “ло лішма” відноситься саме до категорії “служниці”. І вираз: “що спадкує господині своїй”, – який спадок тут є?

33. І це питання ти зрозумієш з усім тим, що роз’яснене вище в цій Передмові. Бо дозволили заняття ло лішма тільки лише тому, що від ло лішма приходить до лішма, оскільки “світло, що в ній (в Торі), виправляє”. І тому буде вважатися заняття ло лішма “служницею, що допомагає”, – яка працює на низькій роботі для своєї господині, для святої Шхіни. Адже в кінці прийде він до лішма і удостоїться того, що огорне його Шхіна. І тоді вважається і “служниця”, – тобто заняття ло лішма, – “святою служницею”, бо допомагає й підготовлює святість, але називається святим миром Асія (івр. “дії”).

Однак якщо його віра є недосконалою, не дай Бог, і він не займається Торою й роботою лише тому, що Творець заповідав йому вчитися, то, як уже пояснювалося вище, в такий Торі і роботі абсолютно не розкриється світло, котре знаходиться в ній, бо очі його пошкоджені та обертають світло на темряву, подібно до кажана. І таке зайняття вже виходить за рамки “святої служниці”, оскільки не удостоїться з її допомогою прийти до лішма. І тому це відноситься до категорії “нечистої служниці”, яка успадковує цю Тору і роботу та перебирає їх собі. І тому “тряслася земля”, – тобто святая Шхіна, звана “земля”, як відомо, – бо та Тора і робота, які повинні були прийти до неї, у володіння святої Шхіни, – перехоплює їх “погана служниця” та опускає їх у володіння нечистоти (кліпот). І виходить, що “служниця”, не дай Бог, спадкує господині.

34. І пояснили “Тікуней Зогар” таємницю клятви “Не будіть і не турбуйте любов, доки не побажає вона” так: необхідно, аби ті, хто прагнуть до Творця, притягнули вище світло милості (“ор Хесед”), зване “любов’ю милості”. Бо це – “жадане”, і притягується воно саме через зайняття Торою і заповідями не заради отримання нагороди. А причина в тому, що цим світлом милості (“ор Хесед”) притягується до Ісраель світло вищої мудрості (Хохми), що розкривається в світлі милості та вдягається в це світло, котре притягнув Ісраель.

А це світло мудрості (Хохма) є таємницею написаного (Пророки, Єшаягу, 11:2): “І лежить на ньому дух Творця: дух мудрості (Хохма) і розуміння (Біна), дух думки і мужності (Ґвура), і дух знання (Даат) і трепоту перед Творцем”, – сказаного про Царя Машиаха: “і принесе знамення народам, і збере вигнанців Ісраелю, і розігнаних з Іудеї збере з чотирьох країв світу”, – оскільки після того, як за допомогою світла Хесед ті, хто прагнуть до Творця, притягують світло Хохма, – тоді розкривається Машиах і збирає вигнанців Ісраеля.

Бо все залежить від зайняття Торою і заповідями лішма, здатного притягнути велике світло Хесед, в яке вдягається і притягується світло Хохма. І це – таємниця клятви: “Не будіть і не турбуйте любов”. Оскільки досконале визволення та зібрання вигнанців є неможливим без цього, – тобто таким є порядок каналів святості.

35. І ще витлумачили наступне: “І дух Всесильного витає над поверхнею води” (Тора, Берешит, 1:1). Що значить “і дух Всесильного”? Під час вигнання, коли Ісраель ще займаються Торою і заповідями в ло лішма, якщо вони все ж знаходяться в тій стадії, коли з ло лішма приходить лішма, то Шхіна (Божественна присутність) – серед них, однак – у стадії вигнання, оскільки ще не прийшло лішма.

І про це написано, що Шхіна у вкритті, але в кінці удостояться розкриття Шхіни. Тоді дух Царя Машиаха витає над тими, хто займається (Торою і заповідями) та пробуджує їх прийти до лішма таємницею сказаного: “Світло, що в ній, повертає їх до Джерела”. Сприяє вона (служниця) і готує до встановлення Шхіни, господині її.

Однак, якщо це зайняття в ло лішма не є гідним того, щоб привести їх до лішма, тоді журиться Шхіна і каже, що не перебуває в тих, хто займається Торою, той дух людини, який піднімається вгору, але що задовольняються духом тварини, який спускається вниз, і все їхнє заняття Торою й заповідями служить їхній власній вигоді та задоволенню. І не здатне це заняття Торою привести їх до лішма, адже не витає над ними дух Машиаха, а йде від них безповоротно, тому що “нечиста служниця” відбирає Тору їхню та спадкує господині, оскільки вони – не на шляху, що веде від ло лішма до стадії лішма.

Однак хоча й не досягають успіху за допомогою заняття відкритою Торою, оскільки немає в ній світла і вона суха через малість розуму їхнього, – в будь-якому випадкові можуть досягти успіху за допомогою вивчання Кабали, бо світло, що в ній, вдягнене в облачення Святого, благословен він, – тобто у святі імена й сфірот; так що з легкістю могли б прийти в ту саму стадію ло лішма, що приводить їх до лішма, і тоді дух Всесильного витав би над ними таємницею сказаного: “Світло, що в ній, яке повертає їх до джерела”.

І все ж, у жодному разі не бажають вивчання Кабали. І тому вони викликають злидні, презирство, руйнування, вбивство і знищення в світі, тому що відходить дух Машиаха, дух Святості, дух мудрості (Хохма) і розуміння (Біна).

36. Роз’яснюється зі слів “Тікуней Зогар”, що є клятва про те, що не пробудиться світло милості та любові в світі, доки дії Ісраеля в Торі й заповідях не будуть з наміром не отримати винагороду, а лише – завдати насолоди Творцеві, благословенний Він, що є таємницею клятви: “Заклинаю я вас, дочки Єрусалиму” (Писання, Пісня Пісень, 5:8). Таким чином, все продовження вигнання і страждань, які ми терпимо, залежать (від нас) і стережуть нас. Доки не удостоїмося зайняття Торою і заповідями лішма. І якщо тільки удостоїмося цього, відразу пробудиться це світло любові й милості, чудова властивість якого – продовжувати таємницю сказаного: “І лежить на ньому дух мудрості (Хохма) і розуміння (Біна)”. І тоді удостоїмося довершеного визволення.

І роз’яснилося також, що неможливо, щоб уся спільність Ісраеля прийшла до цього великого очищення інакше, як за допомогою вивчання Кабали, яке є найлегшим шляхом, достатнім також і для малих розумом. З іншого боку, шляхом заняття однією лише відкритою Торою неможливо удостоїтися (визволення), – за винятком одиниць, (наділених) чудовою (силою), та за допомогою великих зусиль, – але не для більшої частини народу (з причин, що роз’яснені в пункті 22). І тим самим чітко прояснилася нікчемність четвертого і п’ятого питань, наведених на початку цієї Передмови.

Читати далі…

Також рекомендуємо: “Рабаш про надбання людини в духовній роботі“, “Нагорода в роботі“, “Зогар про інструменти єднання дуальності“.