Книга «Зоар c комментарием Сулам» – это адаптация Зоар для нашего поколения.

Этот проект имеет своей целью создание полного перевода книги "Зоар" с комментарием "Сулам" на русский и украинский языки с последующим ее изданием в печатном и электронном форматах. Организация и финансирование проекта осуществляется группой энтузиастов из разных стран мира, осознающих важность распространения каббалы для дальнейшего развития человечества

Передмова до Вчення про десять сфірот. Частина дванадцята

Публікується за виданням “Вчення про десять сфірот”, частина перша.

Продовження. Одинадцяту частину читайте тут.

Єгуда Ашлаґ (Бааль Сулам)

92. І з усього сказаного проясниться те, про що запитали (мудреці): як же зобов’язала нас Тора заповіддю любові, в той час як взагалі не є в нашій владі займатися цією заповіддю і доторкатися до неї навіть будь-яким дотиком. І тепер ти зрозумієш, що саме про це застерігали нас наші мудреці: “Трудився й не знайшов – не вір”. А також: “Нехай завжди буде людина займатися Торою й заповідями ло лішма, бо з ло лішма приходить лішма” (трактат Псахім, 50). І про це також свідчить сказане (Писання, Мішлей, 8): “І ті, хто шукають Мене, – знайдуть Мене”.

93. І ось висловлювання мудреців (трактат Мегіла, 6): “Сказав рабі Іцхак: “Якщо скаже тобі людина: “Трудився і не знайшов”, – не вір. “Не трудився і знайшов”, – не вір. “Трудився і знайшов”, – вір “.

Ми ж поставили питання про висловлення: “Трудився і знайшов”, – вір”, яке, на перший погляд, суперечить саме собі, – адже праця відповідає придбанню, а знахідка відповідає тому, що приходить до нього без будь-якої турботи й несподівано. І варто було б йому сказати: “Трудився і купив”.

Однак знай, що вираз “знахідка”, який згадується тут, вказує на написане: “І ті, хто шукає Мене, – знайдуть Мене”. І мається на увазі знайдення лику Творця, оскільки сказано в книзі Зогар, що не знаходять Його, благословенний Він, (ніде), окрім як в Торі. Тобто за допомогою зусиль в Торі удостоюються віднайти розкриття лику Творця. І тому точними були мудреці у своїх словах і сказали: “Трудився і знайшов”, – вір”. Тому що праця – в Торі, а знахідка – в розкритті лику Його управління.

І навмисно не сказали: “Трудився й удостоївся”, – вір” або “Трудився і купив”. Тому що тоді була б можливість помилитися в цих словах: як ніби отримання чи придбання мають на увазі придбання однієї лише Тори. І тому точними були у слові “знайшов”, – з тим щоб вказати, що мається на увазі дещо, яке є понад придбанням Тори, – тобто знайдення розкриття лику Його управління.

94. І тим самим пояснюється сказане: “Не трудився і знайшов, – не вір”. Адже, на перший погляд, це дивно: кому прийде в голову, що можна удостоїтися Тори без необхідності працювати над нею. Однак це ґрунтується на фразі (Писання, Мішлей, 8:17): “І ті, хто шукає Мене, – знайдуть Мене”, що означає, що кожен, – від малого до великого, – хто бажає Його, негайно Його знаходить. Бо на це вказує вираз “шукають Мене”. І можна було б подумати, що не потрібно особливих зусиль, і навіть маленька людина, котра не готова докласти до цього жодного зусилля, теж знайде Його. Про це застерегли нас наші мудреці, щоб ми не вірили такому трактуванню, бо зусилля тут є необхідними, а (якщо) “не трудився і знайшов, – не вір”.

95. І звідси зрозумій, чому називається Тора “життям”, як сказано: “Дивись, запропонував Я тобі сьогодні життя і добро” (Тора, Дварім, 30:15). А також: “Обери життя”. А також: “Життя для того, хто знайшов її” (Писання, Мішлей, 4:22). Тому що це слідує зі сказаного: “Бо в світлі лику Царя – життя” (Писання, Мішлей, 16:15). Оскільки Творець є джерелом усього життя і всього блага. І тому життя притягається до тих гілок, які зливаються зі своїм джерелом, – а це сказано про тих, хто працював і знайшов світло Його лику в Торі, тобто удостоїлися розкриття очей в Торі чудесним осягненням, доки не удостоїлися розкриття лику, що означає осягнення істинного управління, гідного Його імені “Добрий”, а звичай Доброго – приносити добро.

96. І ті, хто удостоївся, вже не можуть відсторонити себе від виконання заповіді як личить, подібно до людини, котра нездатна відсторонитися від чудесної насолоди, що прийшла до неї в руки. А також тікають від порушення, як від пожежі. І про них сказано: “А ви, котрі злиті з Богом Всесильним вашим, – живете всі сьогодні”, бо любов Його приходить і виливається на них природною любов’ю по природних каналах, що вготовані людині природою створіння. Бо тепер злита гілка зі своїм корінням як слід. І життя проливається до неї безперервно великим достатком зі свого джерела. І тому називається Тора “життям”.

97. І тому попередили нас мудреці у багатьох місцях про обов’язкову умову в занятті Торою: щоб було саме лішма. Тобто так, щоб удостоївся завдяки їй життя, тому що це – Тора життя. І для цього вона була дана нам, як сказано: “Обери життя”. І тому зобов’язана кожна людина під час заняття Торою працювати в ній і докладати розум свій і серце своє, щоб знайти в ній світло “лику Царя життя”. Тобто – осягнення явного управління, званого “світлом лику”.

І кожна людина здатна на це, як сказано: “І ті, хто шукають Мене, – знайдуть Мене”. І як сказано: “Трудився і не знайшов”, – не вір”. І зовсім трохи не вистачає людині для цього: тільки лише зусилля. І про це сказано: “Кожен, хто займається Торою лішма, – Тора його стає для нього еліксиром життя” (трактат Тааніт, 7, стор.1). Тобто, щоби доклав розум свій і серце своє аби удостоїтися життя, що і є значенням “лішма”.

98. Тепер ти побачиш, що те, про що запитали коментатори з приводу заповіді любові, сказавши, що ця заповідь не в наших руках, оскільки любов не приходить шляхом насильства і примусу, – це зовсім не складне питання, бо це цілком в наших руках, тому що кожна людина може здійснити подальші кроки на Торі, доки не знайде пізнання відкритого управління Творця, як сказано: “Трудився і знайшов, – вір”.

І коли удостоюється відкритого управління, то любов вже слідує до людини сама собою по природничих каналах. А той, хто не вірить, що можна удостоїтися цього своїми зусиллями, – з будь-якої причини, – неодмінно виходить, що він не вірить словам наших мудреців, а уявляє собі, що зусиль недостатньо для кожної людини; і це суперечить сказаному: “Трудився і не знайшов, – не вір”. А також суперечить сказаному: “І ті, хто шукає Мене, – знайдуть Мене”. “Ті, хто шукає”, – тобто будь хто, від малого до великого. Однак, звичайно ж, потрібне йому зусилля.

99. І з того, що роз’яснене, зрозумій сказане: “Кожен, хто займається Торою ло лішма, – Тора його стає для нього смертельною отрутою” (трактат Тааніт, 7, стор.1). А також сказано “Істинно, Ти – Бог, який вкривається” – про те, що Творець укриває Себе в Торі. І ми запитали: адже розум підводить до того, що Творець прихований саме в суєтах цього світу, які поза Торою, – а не в самій Торі, де і є лише єдине місце розкриття? І ще запитали: це утаєння, – коли Творець вкриває Себе, аби шукали Його та знаходили Його, – навіщо воно мені?

100. І з того, що пояснене, ти добре зрозумієш, що це вкриття, яким Творець приховує Себе аби забажали Його, означає вкриття лику, яке має місце з Його творіннями у двох стадіях: одинарне приховання і приховання всередині приховання. І каже нам Зогар: нехай не виникне думки, ніби Творець бажає залишитися в стадії управління вкриття лику від Своїх створінь. Але подібно це до людини, що навмисно приховує себе, аби її товариш шукав та знайшов її.

Так само і Творець: в той час, коли поводиться зі Своїми створіннями, приховуючи лик, – це лише тому, що хоче, щоби створіння побажали розкриття Його лику та знайшли Його. Тобто тому, що немає ніякого шляху і підходу у створінь, щоб змогли вони удостоїтися світла лику Царя життя, якби (Він) не вів себе з ними спочатку способом вкриття лику. Таким чином, всі утаєння – це лише просто підготовка до розкриття лику.

Читати далі…

Також рекомендуємо: “Сутність духовного осягнення“, “Зогар: четверо увійшли до Пардесу“, “Зогар про місце осягнення Творця“, “Тора називається середньою лінією“.