Продовження. Сімнадцяту частину читайте тут.
Хаїм Віталь
Вступ шістнадцятий
У ньому буде роз’яснено, що кожен, хто володіє новою душею, повинен виконати всі шістсот тринадцять заповідей
(111) Знай, що будь-хто, хто володіє новою душею, повинен виконати всі шістсот тринадцять заповідей. І відомо, що є кілька коренів, розділених на всі душі у світі, і кожен корінь з них – це один орган з органів душі Адама Рішона. І кожний корінь ділиться на іскри душ безкінечно, як буде роз’яснено. Отже кожна іскра з них, якщо вона нова, повинна виконати всі шістсот тринадцять заповідей в силу того, що немає органу, який би не містив у собі двохсот сорока восьми органів, як відомо. Однак той, хто не є новою (душею), і перевтілився, повернувшись у цей світ, зараз не повинен буде доповнювати (їх усі), – лише ті заповіді, яких бракує йому, та які не виконав раніше в першому втіленні. І з цього тобі стане зрозумілим те, що ми знаходимо в Талмуді, – що якийсь мудрець був ретельним в окремих заповідях більше, ніж в інших заповідях, а інший мудрець був обережним у (ретельності виконання) інших заповідей. І подібно до цього знаходимо ми, що запитав якийсь амор[1] свого товариша “Чи був твій батько надзвичайно обережним?”, а його товариш відповів, що він був ретельним у (заповідях) цицит, або тфілін тощо. І це виглядає так, що заперечує мішну, яка каже: “Будь обережним у легкій заповіді, як і в суворій”. Але таємниця цього у тому, що кожний мудрець був обережним у тій заповіді, якої йому бракувало в попередньому втіленні, – або в кількох, або в окремій зі списку. І також це таємниця того, що знаходимо ми в Талмуді, що хтось з’ясовує такі якості, а хтось з’ясовує інші якості. Для когось це в тому, що подовжуються його дні, – як сказано: “Від днів не порушував я мір своїх…”. Бо кожен з’ясовує у собі якості згідно з аспектом свого втілення.
(112) Однак не подібний той, чиї попередні іскри душі в корені його душі виконали всі шістсот тринадцять заповідей, хоча його нинішня іскра й не виконує їх, – тому, чиї попередні іскри не виконували (заповіді) теж. І роз’яснимо це з Божою допомогою в наступних тлумаченнях.
(113) І знай, що коли приходить до людини якась заповідь з тих, які вона може виконати, а вона не виконує її, або якщо була в неї можливість зробити їх, і не зробила, – вона повинна буде перевтілюватися, доки не виконає. Однак щодо заповідей, які не може виконати, якщо Всевишній не надав їй такої можливості, – такі як викуп сина, ібум, халіца, гет[2] і т.п., – є відмінність. Бо якщо Всевишній надав їй можливість (виконати) одну з них, і не виконала, – засудять її за правилом перших (заповідей)[3]: обов’язково буде перевтілена для її виконання. Однак якщо не була надана їй така можливість, вона не зобов’язана перевтілюватися для (виконання) цієї заповіді, але прийде в таємниці убара в якійсь людині, якій надана ця можливість, та виконає її. І потім вийде з неї і повернеться на своє місце, як та, що завершила її виконання.
(114) Однак третя категорія, – це заповіді, від виконання яких у даний час вона утримується, – як-то заповідь жертвоприношення і т.п. Отже хоча і роз’яснено, що людина повинна виконати всі шістсот тринадцять заповідей та перевтілюється, доки не виконає їх, але в даний час не буде перевтілюватися для їхнього виконання, оскільки немає можливості їх виконати. Однак потім, по приходу Машиаха, коли буде відбудований Храм, (хай буде так незабаром у наші дні!), тоді дійсно будуть перевтілюватися в кругообороті, щоби виконати їх. І на це вказав рабі Ішмаель бен Еліша, великий коген, коли переломилася свічка в ніч суботи. Тоді він сказав: “Занотую собі, щоби коли буде відбудований Храм, принести тучну гріхоочисну жертву”.
(115) Є ще особливість у згаданому питанні. А саме коли (людина) буде лінуватися у виконанні якоїсь заповіді, яка не є обов’язковою, – такої як читання Шма, тфілін тощо. Хоча вона не зобов’язана прагнути до (виконання) такої заповіді, як то подібна до записаної (заповіді) відігнати (птаха з) гнізда, або не було в неї дому, та не виготовила огорожу (на даху) тощо, – адже не поспішає їх шукати і виконувати, – така людина зобов’язана перевтілитися, як згадано. Але обіцяно їй, що не згрішить у цьому втіленні. Однак якщо прийде до неї можливість (виконання) такої заповіді, і не бажає виконати її, вона зобов’язана перевтілитися, а коли втілиться, не обіцяно їй, як першій, що не згрішить. Але той, хто втілився через якийсь колишній гріх, – цей безумовно згрішить, як роз’яснено в попередніх тлумаченнях. Ще слід знати, що людина повинна виконати всі шістсот тринадцять заповідей у дії, у мовленні та в думці. Як сказано мудрецями про уривок “Це Тора для жертви всеспалення і для жертви приношення…”: “Кожен, хто вивчає розділ про жертву всеспалення, нібито приносить цю жертву…”. І намір у цьому (вказати), що людина зобов’язана виконати всі шістсот тринадцять заповідей у мовленні, і так само, подібно до цього, – у думці. А якщо не виконує всі шістсот тринадцять у трьох згаданих стадіях, зобов’язана перевтілюватися, доки не сповнить їх. І ще знай, що людина зобов’язана займатися Торою на чотирьох ступенях, позначених (абревіатурою) ПАРДЕС, і це (ступені): простого сенсу, натяку, тлумачення та таємниці. І повинна втілюватися, доки не сповнить їх.
Вступ сімнадцятий
Воно пов’язане зі сказаним про те, що людина зобов’язана займатися Торою на чотирьох її ступенях
(116) І цей (зв’язок) полягає в наступному. Знай, що всіх душ у їхній сукупності шістсот тисяч та не більше. Отже Тора – це корінь душ Ісраеля: вони висічені з неї і в ній кореняться. І тому є в Тори шістсот тисяч значень відповідно до простого сенсу, шістсот тисяч – у натяку, шістсот тисяч – у витлумаченні та шістсот тисяч – у таємниці. Виходить, що з кожного значення в шестистах тисячах тлумачень буде створена окрема душа Ісраеля. І прийдешнє майбутнє кожного з Ісраеля буде досягнуте осягненням усієї Тори відповідно до того значення, яке співзвучне з коренем його душі, створеної та сформованої за допомогою цього тлумачення. Також у Ґан Едені, після смерті, людина отримує все це. І так само кожної ночі, коли людина спить і передає душу свою в руки (Всевишнього), та виходить вона і піднімається наверх, – той, хто удостоївся піднятися наверх, навчають його там цьому тлумаченню, від якого залежить корінь його душі. Однак усе це відповідно до його діянь цього дня: таким чином, що цієї ночі навчать його одному уривку або якійсь главі, бо тоді цей уривок світить у ньому більше, ніж в інші дні, а в іншу ніч буде роз’яснений його душі інший уривок, що відповідає її діянням цього дня. І все це через те тлумачення, від якого залежить корінь його душі. І мій учитель, благословенної пам’яті, щовечора дивився на учнів, які знаходилися перед ним, та бачив у них, – на лобі (кожного), – який уривок світить більше в цій людині, освітлюючи її душу з точки зору її служіння там. І роз’яснював йому коротко значення цього уривка, – в тлумаченні, яке стосується його душі. І перш ніж ця людина засинала, вона налаштовувалася на це роз’яснене їй коротко тлумачення та промовляла цей уривок, щоби коли її нефеш вознесеться наверх як вклад (Всевишньому), уві сні навчили її ще й додатково. І завдяки цьому її нефеш очищується і піднімається нагору великими безкінечними ступенями. І розкриваються їй інші речі, – навіть якщо не відчує їх матеріально коли прокинеться. І вже роз’яснено, що шістсот тисяч тлумачень Тори, – у простому сенсі, та відповідно до Аґади, і відповідно до кабали тощо, – всі вони вказують на абревіатуру ПАРДЕС. Внаслідок цього немає душі з Ісраеля, яка б не складалася з цих чотирьох категорій. Однак існують і душі, які отримують два види тлумачень, а є – більше, і ще більше. Отже душа Моше, вчителя нашого, мир йому, осягнула всі шістсот тисяч тлумачень у Торі, як сказано нашими мудрецями: навіть усе те, що учень і маститий у майбутньому відкриють (в Торі). А причина цього в тому, що його душа включала всі шістсот тисяч душ Ісраеля. А тому інші мудреці Ісраеля теж отримають тлумачення Тори настільки, наскільки властивості їхніх душ включені до нього.
(117) Одного разу прийшла одна людина до мого вчителя, благословенної пам’яті. Він подивився на неї та повідомив їй те, що вона негайно записала. Можливо, з цього зможеш провести аналогію і зрозуміти якийсь інший аспект у питанні виконання заповідей. А сказано їй було наступне. Знай, що в усіх заповідях є (категорії) зхарім і некевот[4], – як у заповідях “роби”, так і в заповідях “не роби”. У двохсот сорока восьми органах душі однієї людини не існує органу, який би не складався з плоті, жил та кісток, як відомо. Однак плоть і кістки – це заповіді “роби” в цьому органі, а жили – це заповіді “не роби”. І далі буде роз’яснено з Божою допомогою, благословен Він, що в складі органів немає жил, подібних до тих інших жил, число яких триста шістдесят п’ять. І (вчитель) сказав йому, що корінь мінералу[5] його душі – з органу лівого плеча Адама Рішона, від властивості парцуфа Лея, що знаходиться там у його ахораїм. І кількість заповідей у цьому органі, що називається лівим плечем, – це одинадцять заповідей “роби”, які відповідають “вав-хей”[6], які є двома останніми літерами імені АВАЯ. І вони – в ґематрії “плече (כתף)” (п’ятсот). Це (визначається) таким чином, званим співударяння: “вав-йуд-вав (וי”ו)” (двадцять два) рази ударяє “гей-йуд (ה”י)” (п’ятнадцять), – це триста тридцять (ש”ל). “Вав-вав (ו”ו)” (шістнадцять) разів по “гей-йуд (ה”י)” (п’ятнадцять), – це сто вісімдесят (ק”ף). Всього – п’ятсот десять (תק”י). Віднімаємо від них одинадцять як число “вав-хей (ו”ה)”, і залишиться, разом із сукупністю, п’ятсот, чому відповідає (ґематрія слова) “плече”. Однак число заповідей “не роби” в органі “плече” – п’ятнадцять, що відповідає двом першим буквам (імені) АВАЯ, – “йуд-гей”. І, як сказали наші мудреці: “Йуд-гей разом з “Ім’я Моє (שמי)” – триста шістдесят п’ять. Вав-гей разом з “пам’ятай (זכרי)” – двісті сорок вісім”. І дві ці букви – теж у ґематрії “плече”. Це (визначається) таким чином. “Йуд-вав-далет (יו”ד)” (двадцять) разів по “гей-йуд (ה”י)” (п’ятнадцять) – це триста. “Йуд-вав-далет (יו”ד)” (двадцять) разів по “гей-гей (ה”ה)” – це двісті. Всього – п’ятсот, що відповідає (ґематрії слова) “плече”. І десять заповідей “не роби”, на що натякає буква йуд, – це зхарім, п’ять інших, на які натякає перша гей – це некевот. І шість заповідей “роби”, на які натякає буква вав, – це зхарім, а п’ять, на які є натяк в останній гей – це некевот.
(118) Отже не отримані від мого вчителя, благословенної пам’яті, (роз’яснення про) десять заборонних заповідей зхарім. А інші п’ять заборонних заповідей некевот, що є в першій букві гей, такі. Перша – не вбий. А загалом, – не ганьби свого товариша публічно, коли відливає кров (з обличчя) товариша твого. Адже це подібно до пролиття крові. Друга – не вкради. Вона – застереження (від пристрасті) до багатства. Третя – не вари козеня в молоці його матері. Четверта – не їж жир. П’ята – не вживай у їжу кров. Шість виконавчих заповідей, які є в букві вав, такі. Перша – хай живе твій брат з тобою. Вона близька до заповіді благодійності, і пояснено, що шукає можливість для брата свого, щоби міг жити з ним і заробляти собі на життя. Друга – їсти від другої десятини в Єрусалимі. Третя – зробити огорожу на своєму даху. Четверта – плодитися і розмножуватися, наповнюючи землю. П’ята – робити обрізання синові, і, зокрема, – власному синові. Шоста – любити ближнього свого як самого себе. П’ять виконавчих заповідей некевот в останній букві хей. Перша – давати в борг бідним. Означає для тебе: першооснова грошей приєднана до мого народу, не буває причини, крім першооснови в моєму стрижні. Друга – заповідь цицит, а загалом, – все, що витлумачене про плече, внаслідок того, що корінь згаданої нефеш – з плеча. Третя – оскільки названий гніздом птаха, означає для тебе: відганяти, – буде відігнана причина[7]. Четверта – відпускати в сьомий рік[8]. П’ята – пам’ятати про вихід з Єгипту.
(119) Також знай, що людина, яка не займається Торою, завдає шкоди сфірі Тіферет у кожному світі з чотирьох світів АБЄА, бо Тора – вона в Тіферет у кожному світі. Однак є в ній чотири ступеня, позначені (абревіатурою) ПАРДЕС, і це простий сенс, натяк, тлумачення та таємниця. І той, хто удостоюється заглибитися в усі чотири, удостоюється таємниці всіх ступенів. І про нього сказано: “Те, що зробить, – чекатиме на нього”. Однак той, хто не бажає займатися простим смислом Тори, її буквальним розумінням, завдає шкоди Тіферет в Асія. Той, хто не бажає наводити свідчення в мовленні, завдає шкоди Тіферет в Єцира. Той же, хто не заглиблюється у тлумачення Тори, завдає шкоди Тіферет в Брія. А той, хто не займається таємницями Тори, завдає шкоди Тіферет в Ацилуті.
[1] Вчитель.
[2] Розвідний лист.
[3] Мається на увазі перша категорія заповідей, про виконання яких сказано на початку абзацу.
[4] Маються на увазі заповіді, що мають чоловічі властивості, та заповіді, що мають жіночі властивості.
[5] Вочевидь, мається на увазі неживий рівень, що є основою кореня душі.
[6] Числове значення цих букв – одинадцять.
[7] Ймовірно, йдеться про заповідь “відігнати птаха від гнізда”.
[8] Ймовірно, маються на увазі заповіді шміти (сьомого року), що стосуються надання свободи.
Далі буде…
Також рекомендуємо: “Рабаш про мету милосердя“, “Молитва перед молитвою“, “З плоті своєї побачу Всесильного свого“.