Врата перевтілень. Частина третя

Продовження. Другу частину читайте тут.

Хаїм Віталь

Вступ другий

Про порядок входження в людину вперше нових НАРАН на початку їх втілення, як буде роз’яснено з Божою поміччю

(12) Отже, в той час, коли народжується тіло людини і виходить на повітря світу, в неї входить її нефеш. І якщо людина підготує свої діяння Творцеві, то удостоїться, і увійде в неї руах по завершенні тринадцяти років. Тоді буде називатися завершеною людиною. Якщо ж ще більш підготує свої дії (в святості), – звідти і далі входить в неї нешама по завершенні двадцяти років, як згадано в Саба де-Мішпатім. Однак якщо не виправила руах повністю, нешама в неї не увійде, а будуть в ній лише нефеш і руах. І так само, якщо не виправила повністю нефеш, буде в ній тільки нефеш, і залишиться без руаха і нешами. І залишаться руах та нешама у місці, що відоме Святому, благословенний Він, і будуть чекати створення місця для кожного з них.

(13) Однак якщо в перший раз не виправила нефеш повністю і пішла зі світу, тоді потрібно, щоб ця нефеш повернулася у втілення кілька разів, доки не очистить повністю все, що необхідно. І тоді, не дивлячись на те, що завершена, її руах в неї не увійде, оскільки нефеш виправлена лише за допомогою перевтілення та не інакше як з великими труднощами, як буде роз’яснено далі з Божою поміччю. І тому нефеш повинна звільнитися від світу і повернутися у втілення, і тоді зможе удостоїтися свого руаха. А якщо виправиться також руах, тоді повинен звільнитися від світу, а після втілення в нього приходить також нешама, – подібно до того, як згадано щодо руаха. А якщо руах не виправився, необхідно щоби нефеш з руахом перевтілилися кілька разів, доки не виправиться руах. І тоді людина помре, і знову втіляться нефеш і руах, а також і нешама, допоки не виправляться втрьох. І тоді їй більше не потрібно втілюватися взагалі, оскільки виправлена також і нешама. Таким чином, вона – людина досконала, як відомо.

(14) Однак необхідно знати, що коли нефеш виправлена і потім знову приходить у втілення, щоб знайти свій руах, аби виправити також і його, то якщо людина в тому втіленні згрішить якимось гріхом, це не заподіє нефеш такого збитку, щоб ця нефеш мала втілюватися одна для виправлення ще раз, подібно до згаданого вище. Але оскільки там є руах, то ця вада шкодить лише руаху, доки не виправиться. І тому, якщо будуть необхідні якісь інші перевтілення, поки не виправиться руах приходять нефеш і руах разом, і вони обидва перевтілюються до завершення виправлення руаха. І тоді помре людина і знову втіляться разом нефеш, руах і нешама, – до завершення виправлення також нешами. Якщо ж в цих перевтіленнях людина згрішить, – заподіє шкоду лише нешамі, подібно до того, що ми пояснили у питанні виправлення руаха.

(15) Так ось, іноді буває, що нефеш під час свого виправлення завершена і очищена в абсолютній величі. Тоді вона не повинна повертатися в кругообіг із руахом під час виправлення руаха. Але нефеш залишається нагорі, в гідному її місці у “вузлі життя (црор га-хаїм)”, а руах для свого виправлення спускається у втілення один. Так ось, він не може прийти на самоті, а (лише) вдягненим всередину нефеш, і тому він облачається всередину нефеш гера, як згадано в Саба де-Мішпатім. І (вони) перевтілюються обидва разом, доки не виправиться цей руах. І тоді (людина) буде звільнена від світу та повернеться у кругообіг. Тоді з’єднається з ним його перша нефеш, і втіляться обидва разом, щоб отримати також їхню нешаму, доки не виправлять її. А іноді у перевтілення приходить тільки руах з нешамою, допоки не виправиться нешама. І тоді у цієї людини більш немає ніяких втілень, а всі троє разом з’єднаються нагорі у “вузлі життя”, як і належить їм.

(16) І знай, що в той же час, ця нефеш гера, оскільки з’єдналася в цьому світі з цим руахом та допомагає його добрим діянням, стає для нього в цьому світі будовою (меркава). І завдяки їй цей руах удостоюється виправлення. І тому також ця нефеш гера підніметься разом з основною нефеш цього руаха, і обидві вони будуть сусідити разом на одному ступені в майбутньому світі, і не відокремляться від неї.

(17) Знай також: іноді буває, що коли нефеш втілюється одна для власного виправлення, – настільки вдосконалюється в своїх діях, що удостоюється ступеня свого руаха, – тоді її руах не може прийти до неї, як згадано мудрецями. Це згідно з існуючим правилом: вони вдвох чи втрьох не можуть з’явитися разом в одному втіленні, хіба що тільки в великому обмеженні, як буде згодом витлумачено. Але кожен втілюється сам, як сказано мудрецями: спочатку необхідно виправити нефеш. І навіть коли (вона) виправлена, неможливо руаху прийти до неї, але (людина) повинна померти, а потім нефеш повернеться в кругообіг і тоді зможе удостоїтися Руаха. І також після того, як з’єднаються нефеш і руах удвох, і виправляться обидва, неможливо їм отримати їхню нешаму, поки не втіляться ще раз, і тоді зможуть удостоїтися нешами.

(18) І слід знати те, що відбувається з нефеш після того, як вже виправилася сама, без свого руаха. Однак таємниця цього питання в тому, що, відповідно до ступеня очищення і ступеня виправлення цієї нефеш, на цьому ж самому ступені втілиться тоді в тіло цієї людини, поки вона жива, нефеш якогось праведника, який вже завершив виправлення і кругообіг, та не потребує втілення. І нефеш цього праведника входить сюди і встановлюється на місці руаха для нефеш цієї людини. А іноді можливо, що втіляться там перші нефашот, – до Авраама, праотця нашого, мир йому, і т.п., – відповідно до виправлення та очищення нефеш цієї людини.

І справа в тому, що це втілення за життя зветься у мудреців таємницею убара (зародка). І це вся відмінність, яка існує між втіленням і убаром. Іноді можливо, що в ній зародиться руах дійсно праведної людини, – навіть від рухот перших праведників, (що жили) до праотців, царство їм небесне, (і) навіть в ці останні наші часи. І все залежить від важливості заповідей, виконуваних цією людиною. Бо є заповіді, в чудовій властивості яких є сила притягнути нефеш праведника в таємниці убара, а є заповіді, котрі притягують руах праведника, як згадано.

(19) Також іноді трапляється, що може зародиться в ній нефеш якогось праведника, а потім удостоїться, і зародиться в ній ще одна нефеш, – іншого праведника, більш великого, ніж перший. І вийде, що є в ній власна нефеш, нефеш праведника, що прийшла до неї спочатку, – вона у неї на місці руаха, а нефеш другого праведника, найбільш піднесена, що прийшла до неї останньою, буде у неї в якості нешами.

А іноді людина виправить нефеш настільки, що удостоюється отримати нефеш якогось праведника, після чого набуде властивості руаха якогось праведника, (найбільш) піднесеного з усіх, – до того, що можливо знайде руах Авраама, праотця нашого, мир йому. І це таємниця написаного мудрецями в мідрашах, зокрема в Мідраші “Шмуель”: “Немає покоління, в якому б не було подібного до Авраама, праотця нашого, мир йому, і Іцхака, і Яакова, і Моше, і Шмуеля…”. І ось при розрізненні цих подробиць сила пера зазнає невдачі (в тому, щоб) помістити усі їх в книгу. Але розумний зрозуміє, і проведе аналогію від суті (цього) до решти відмінностей і частковостей.

Читати далі…

Також рекомендуємо: “Зогар про інструменти єднання дуальності“, “Передмова до книги Зогар“, “Рабаш про бажання отримувати в духовному“.