Книга «Зоар c комментарием Сулам» – это адаптация Зоар для нашего поколения.

Этот проект имеет своей целью создание полного перевода книги "Зоар" с комментарием "Сулам" на русский и украинский языки с последующим ее изданием в печатном и электронном форматах. Организация и финансирование проекта осуществляется группой энтузиастов из разных стран мира, осознающих важность распространения каббалы для дальнейшего развития человечества

Передмова до книги Зогар. Частина п’ята

Продовження. Четверту частину читайте тут.
Переклад Міжнародної академії кабали.

Єгуда Ашлаг (Бааль Сулам)

39) І після того, як з’ясувалося, що всією кінцевою метою, яка бажана Творцеві від усього створіння, котре створив, є насолодити створіння, щоб пізнали Його істинність та велич, і отримали б від Нього все благо й приємність, котрі уготовив для них. А в мірі, що роз’яснена в написаному: «Чи не дорогий Мені син Ефраїм, чи він не дитя, яким втішаюся…», – ти бачиш ясно, що мета ця не відноситься до неживих об’єктів й великих куль, як земна, як місяць і сонце, хай там якими б не були їхні розміри та їхнє світіння. І не до рослинного виду, і не до виду тваринному, адже позбавлені вони відчуття ближнього, навіть свого виду, що подібні до них. Тож як може належати їм відчуття Творця і Його блага? Лише один людський вид, після того, як є вже в них підготовка відчуття ближнього щодо осіб свого виду, подібних до них, ось після роботи в Торі та заповідях, що перетворюють їхнє бажання отримувати на бажання віддачі, і приходять до тотожності властивостей з Творцем. І тоді здобувають всі ступені, котрі уготовані їм у вищих світах, що звуться НАРАНХАЙ, бо цим робляться готовими сприйняти мету, що в задумі творіння. Отже, кінцевий намір творіння всіх світів був виключно для людини.

40) І знаю я, що ця річ ніяк не сприймається деякими філософами, і вони не можуть погодитися, що людина, ница й нікчемна в їхніх очах, буде центром усього створіння – великого й піднесеного. Але вони подібні тому хробаку, що народився в редьці, і він живе там, і думає, що весь світ Творця є настільки гірким, і настільки темним, і настільки малим, як та редька, в котрій він народився. Але в момент, коли пробиває кліпу, шкірку редьки, і кидає погляд на те, що зовні, він дивується й каже: «Я думав, що весь світ, він – як та редька, у котрій я народився, а зараз я бачу перед собою світ, великий, світлий, значний і на диво гарний!»

Так ті, котрі занурені в кліпу свого бажання отримувати, в котрій народилися, і не спробували прийняти особливі приправи, котрими є Тора та практичні заповіді, здатні пробити цю міцну кліпу, та перетворити її на бажання принести задоволення Творцю, напевно, вони змушені прийти до рішення про свою нікчемність і порожність, якими вони є насправді. Та їм й на думку не спаде, що вся ця величезна дійсність створена саме для них. Дійсно, якби займалися Торою та заповідями, щоб принести задоволення Творцеві, у всій належній чистоті, і взялись би пробити кліпу бажання отримувати, в котрій народилися, та прийняли б бажання віддавати, то чи не розплющились би відразу їхні очі, щоб побачити й осягнути себе і всі ступені мудрості, розуміння і ясного знання, бажані та приємні до скону душі, що уготовані їм в духовних світах? І тоді сказали б вони собі те, що говорили мудреці: «Добрий гість, що він говорить? – все, чим клопотався Господар, клопотався лише для мене»[1].

41) Але поки що залишилося прояснити, врешті-решт, навіщо людині всі ці вищі світи, котрі створив Творець для неї, і яка людині є потреба в них?

А треба тобі знати, що дійсність усіх світів поділяється зазвичай на п’ять світів. І звуться вони: 1) Адам Кадмон (АК), 2) Ацилут, 3) Брія, 4) Єцира, 5) Асія. Проте в кожного з них є нескінченна кількість деталей. І вони також є категорією п’яти сфірот, КАХАБ ТУМ. Бо світ Адам Кадмон – це Кетер, а світ Ацилут – це Хохма, а світ Брія – це Біна, а світ Єцира – це Тіферет, а світ Асія – це Малхут. А світла, зодягнені в ці п’ять світів звуться єхіда, хая, нешама, руах, нефеш, де світло єхіда світить у світі Адам Кадмон. А світло хая – у світі Ацилут. А світло нешама – у світі Брія. А світло руах – у світі Єцира. А світло нефеш – у світі Асія. І всі ці світи, а також все, що в них, включається в святе ім’я «йуд-гей-вав-гей» та кінчик літери «йуд». Бо перший світ, котрим є АК, ми його не сприймаємо, і тому означений він лише кінчиком літери «йуд» цього імені, і тому ми не говоримо про нього, і згадуємо завжди лише чотири світи АБЄА. А літера йуд – це світ Ацилут, і «гей» – світ Брія, «вав» – світ Єцира, «гей» нижня – це світ Асія.

42) Отже, пояснені п’ять світів, котрі включають усю духовну реальність, що походить від Нескінченності (хай благословиться) аж до цього світу. У дійсності вони включені один до одного, і є в кожному з них сукупність п’яти світів. П’ять сфірот КАХАБ ТУМ, у яких одягнені п’ять світел НАРАНХАЙ, котрі відповідають п’яти світам.

А крім п’яти сфірот КАХАБ ТУМ, що в кожному зі світів, є також категорії духовних «неживого-рослинного-тваринного-людського». І в них душа людини є категорією «людина», а категорії «тварина» – це ангели, що в тому світі, а категорії «рослинного» звуться іменем «облачення», а категорії «неживого» називаються там «чертогами». І визначаються вони як такі, що одягаються одна на одну. Бо ця категорія – стадія «людське», котра є душами людей, вдягається на п’ять сфірот КАХАБ ТУМ, котрі є частиною Творця, в тому світі. А об’єкти стадії «тваринне», котрі є ангелами, одягаються на душі, а об’єкти «рослинного», котрі є «одягом», одягаються на «ангелів», а об’єкти стадії «неживе», котрі є «чертогами», оточують всіх їх. І феномен цього облачання оцінюється так, що вони слугують одне одному і розвиваються одне від одного, як ми з’ясували. Це також щодо матеріальних «ДАЦХАМ» (аббр. слів: “неживе-рослинне-тваринне-людське”) в нашому світі.

Як ми говорили, там три стадії: неживе, рослинне й тваринне – з’явилися не для себе, а лише, щоби змогла четверта стадія розвиватися й підніматися завдяки ним, і це – рід людський. І тому їхня функція – лише служити людині і бути їй корисною. Так це в усіх духовних світах, де три стадії в них: неживе, рослинне, тваринне – з’явилися там лише, щоб служити стадії «людина», а вона є душею людини. Тому визначається, що всі вони вдягаються на душу людини. Що означає – для її користі.

43) І ось людина, коли народжується, відразу має святу душу. І не сама «нефеш», а категорія зворотної сторони нефеш, що означає останній ступінь в ній, що зветься через свою малість точкою. І вона вдягнена у серце людини, тобто в її бажання отримувати, котре проявляється головним чином у серці людини.

І знай це правило, що все, що діє в загальній дійсності, діє в кожному зі світів, і навіть у маленькій частині, яку тільки можна виділити, як те, що існує в тому світі. Так, наприклад, є п’ять світів в усій дійсності, котрі є п’ятьма сфірот КАХАБ ТУМ, що в кожному зі світів. А також є п’ять сфірот у кожній малій частині в тому світі.

Отже, як ми сказали, цей світ поділяється на «ДАЦХАМ», і вони відповідають чотирьом сфірот ХУБ ТУМ. Бо неживе є відповідним Малхут, а рослинне є відповідним Тіферет, а тваринне – Біні, а людське є відповідим Хохмі, а корінь їх усіх є відповідним Кетеру. І, як сказано, навіть мала деталь у кожному з видів у «ДАЦХАМ», є в ній також чотири категорії «ДАЦХАМ». Так, що навіть в одному елементі в роді людському, тобто навіть в одній людині, є в ній також «ДАЦХАМ», і вони – чотири частини бажання отримувати, що в ній, а в них одягнута точка від святої душі.

44) Але до тринадцяти років точка в серці ніяк не може проявитися. А після тринадцяти років, коли почне займатися Торою та заповідями, ба навіть без жодного наміру, тобто без любові та страху, як то належить служителю Царя, і навіть ло лішма, починає точка в серці зростати і проявляти свою діяльність. Бо заповіді не потребують наміру, і навіть дії без наміру здатні очистити його бажання отримувати. Але лише тільки в мірі першого її рівня, що зветься неживим. І в тій мірі, що очищує частину неживого в бажанні отримувати, в цій мірі він починає розбудовувати шістсот тринадцять органів точки в серці, котра є неживим у святій душі.

А коли довершуєтья всіма 613  заповідями, дієво, довершуються цим всі 613 органів точки в серці, котра є неживим у святій душі, коли 248 духовних органів утворюються виконанням 248 наказових заповідей, а 365 духовних ґідін, «жил», утворюються виконанням 365 заборонних заповідей. Так що робиться повним парцуфом святої душі, і тоді душа, нефеш, піднімається і облачає сфіру Малхут, що в духовному світі Асія. І всі елементи духовних неживого, рослинного і тваринного, котрі в тому світі, які є відповідними тій сфірі Малхут світу Асія, служать і допомагають парцуфу нефеш людини, котрий піднявся туди, тобто в мірі, у якій душа осягає їх. І ці осягнення робляться для неї духовною їжею, що дає їй силу множитися і збільшуватися, аж поки зможе притягнути світло сфіри Малхут світу Асія в усій бажаній досконалості, і світити в тілі людини. А те повне світло допомагає людині додавати зусилля в Торі і заповідях та прийняти решту категорій.

І як ми говорили, що негайно, разом із народженням тіла людини, народжується і вдягається у нього точка світла нефеш, так і тут, коли народжується в неї парцуф нефеш святості, народжується разом з ним також і точка вищого за неї ступеня, тобто остання категорія світла руах світу Асія, що вдягається всередину парцуфа нефеш – і так це на всіх ступенях. А в кожного ступеня, що народився, з’являється відразу остання стадія більш вищого ступеня. І це – весь зв’язок між вищим і нижнім до верхівки ступенів. А завдяки цій точці, котра є в ньому від вищого, він робиться здатним піднятися на вищий ступінь. І тут вже нема чого додати.

45) І це світло нефеш зветься світлом «неживої святості» світу Асія. І воно спрямоване на очищення частини неживого в бажанні отримувати, що в тілі людини. Таким чином, дія його світіння в духовному подібна до стадії неживого в матеріальному, як пояснено вище. Адже він не має окремого руху у своїх частинах, а має лише загальний рух, що охоплює всі елементи порівну. Так і світло парцуфу нефеш світу Асія, незважаючи на те, що є в ньому 613 органів, котрі є 613 видів зміни форми в отриманні світла, все ж не розрізняються в ньому ці відмінності, а тільки це загальне світло, дія котрого обіймає всіх однаково, без визначення деталей, що в ньому.

46) І знай, що незважаючи на те, що сфірот належать до духовного, і немає в них жодної різниці й відмінності від рош Кетера, що в світі АК, до кінця сфіри Малхут, що в світі Асія, при цьому є все ж велика різниця щодо отримувачів. Бо у сфірот визначаються світла і келім, і світло сфірот, є повністю духовним. Але келім, що звуться КАХАБ ТУМ, котрі в кожному з трьох нижніх світів, що звуться Брія, Єцира, Асія, не належать до вищої сутності, а є категорією покривів, які приховують світло Нескінченності, що в них, та відміряють міру й долю його світінню щодо отримувачів. Щоб кожний з них отримав би лише відповідно до міри своєї чистоти.

І з цієї точки зору, незважаючи на те, що саме світло – одне, все ж ми називаємо світла в сфірот, на ім’я НАРАНХАЙ. Світло поділяється відповідно до властивостей келім. Наприклад, Малхут є найтовщим покриттям, що приховує світло Нескінченності, і вона проводить від нього до отримувачів лише малу міру світла, котре відноситься до очищення лише неживого рівня тіла людини, і тому зветься нефеш. А клі Тіферет – воно є чистішим від клі Малхут, і світло, котре воно проводить з Нескінченності, відноситься до очищення частини рослинного в тілі людини, бо діє в ньому сильніше від світла нефеш, і зветься світлом руах. А клі Біни є чистішим за Тіферет, і світло, котре воно проводить від Нескінченності, відноситься до очищення частини тваринного в тілі людини, і зветься світлом нешама. А клі Хохми – воно є чистішим за всіх, і світло, котре воно проводить від Нескінченності, відноситься до очищення частини «людина», що в тілі людини, і зветься світлом хая, впливу якого немає міри, як буде пояснено далі.

47) І, як сказано, в парцуфі нефеш, котрий здобула людина завдяки заняттям Торою та заповідями без наміру, вже одягнена точка світла руах. А коли зміцнюється людина, щоб займатися Торою та заповідями з бажаним наміром, тоді виправляє частину рослинного у своєму бажанні отримувати, і в цій мірі вона утворює точку руаха в парцуфі. І за допомоги 248 наказових заповідей з наміром, розширюється ця точка 248 її духовними органами. А виконанням 365 заповідей заборонних  розповсюджується точка 365 своїх ґідім. А коли людина довершується всіма 613 органами, вона піднімається і облачає сфіру Тіферет у духовному світі Асія, що переводить їй від Нескінченності світло більш важливе, яке зветься світлом руах, котре спрямоване відповідно до чистоти частини «рослинне» в тілі людини. І всі деталі неживого, рослинного і тваринного у світі Асія, що належать до рівня Тіферет, допомагають парцуфу руах людини отримати світла від сфіри Тіферет в усій повноті так, як пояснююється вище щодо світла нефеш. І називається через це «рослинним святості». І природа його світіння подібна значенню рослинного в матеріальному, котре, як пояснено вище, вже має помітні зміни руху в кожному з елементів окремо. Так і світло рослинного в духовному вже має силу світити особливим способом у кожному з 613 органів у парцуфі руах, і кожний з них проявляє силу дії, що належить до того органу. І з утворенням парцуфу руах, з’являється разом з ним точка ступеня, вищого за нього, тобто точка світла нешама, котра одягається всередині в ньому.

48) А займаючись таємницями Тори і сутністю заповідей, людина очищує частину «тваринне» у своєму бажанні отримувати. І в цій мірі починає утворювати точку «нешама», що одягнута в неї своїми 248 органами і 365 ґідін. А коли та довершується всією своєю будовою і робиться парцуфом, тоді піднімається і одягає сфіру Біни в духовному світі Асія. І це клі є незмірно чистішим від перших келім, ТУМ, і тому воно проводить для людини велике світло від Нескінченності, котре зветься світлом нешама. І всі елементи неживого, рослинного і тваринного у світі Асія, що належать до рівня Біна, служать і допомагають парцуфу нешама людини отримувати її світла повністю від сфіри Біна, – так, як це пояснено щодо світла нефеш.

І називається воно також категорією тваринного у святості, оскільки спрямовано на очищення частини тваринного в тілі людини. І природа його світіння така, як це пояснено щодо тваринної частини в матеріальному (в пункті 37), що дає особисте відчуття кожному з 613 органів парцуфу, – бути живим і чутливим у вільному відчутті, кожному з них, без жодної залежності від загального парцуфу. Так що 613 його органів визначаються як 613 окремих парцуфів з різним світінням, кожний у свій спосіб.

А перевага цього світла над світлом руах в духовному така ж, як відмінність тваринного від неживого і рослинного в матеріальному. А також з виходом парцуфу нешама входить точка зі світла хая святості, котра є світлом сфіри Хохма, і одягається всередині його.

[1] Вавилонський Талмуд, Брахот, 58:1

Читати далі…

Також рекомендуємо: “Зогар про інструменти єднання реальности“, “Рабаш про роботу в лініях“, “Бааль Сулам про порядок поєднання виправлення із досягненнм мети творіння“, “Зогар про утворення світів та їхню будову“.