Публікується за виданням “Вчення про десять сфірот”, частина перша.
Завершення. Сімнадцяту частину читайте тут.
Єгуда Ашлаґ (Бааль Сулам)
145.І знай про вдягання Тори в три категорії реальності: світ, рік, душа, та у види їхнього існування в цьому світі, – матеріальні, як сказано вище; звідси є у нас заборона, скверна й вада, котрі приходять у відкритій Торі; причому роз’яснилося вище, що Творець вдягнений в неї, як сказано: “Тора і Творець – єдині”, але у великому вкритті, оскільки ці матеріальні облачення – суть крила, що покривають та приховують Його.
Однак облачення Тори у вигляді тонких “світу-року-душі та видів їхнього існування” в трьох вищих світах, званих Ацилут, Брія, Єцира, – йменуються у сукупності своїй Кабалою.
146. Таким чином, Кабала та відкрита Тора – суть одне й те ж. Але доки людина отримує (світіння) в стадії приховання лику і Творець вкривається в Торі, – визначається, що вона займається відкритою Торою. Тобто – не є підготовленою до того, щоб отримати хоч би якесь підсвічування від Тори світу Єцира, не кажучи вже про те, що є вищим від світу Єцира.
А коли людина удостоюється розкриття лику, тоді починає займатися Кабалою. Оскільки самі облачення відкритої Тори стоншилися для неї, і Тора її стала Торою світу Єцира, званою “мудрістю Кабали”. І навіть (коли) удостоюється Тори світу Ацилут, – це не означає, що помінялися для нього букви Тори, а лише ті ж самі облачення відкритої Тори стоншилися для неї і стали дуже тонкими, зробившись відповідно до сказаного: “І не буде більше вкриватися Вчитель твій, і очі твої будуть бачити Вчителя твого”. І стали вони тоді на стадію: “Він, Оживлюване, Приналежне – все єдине в Ньому”.
147. І для того щоб трохи наблизити це до розуму, я наведу тобі приклад. Наприклад, доки знаходилася людина в періоді вкриття лику, букви і шати Тори обов’язково приховували Творця, з огляду на те що терпіла невдачі через зловмисності і помилки, які вчинювала. І тоді перебувала під загрозою покарання, грубих убрань, що в Торі, що є скверною, забороною, вадою і т.п.
Однак у той час, як удостоюється відкритого управління і стадії повернення з любові, коли зловмисності стали людині як заслуги, то всі зловмисності і помилки, в яких зазнавала невдачі з часу свого перебування під прихованням лику, зняли тепер грубі і дуже гіркі вбрання та одяглися в облачення світла заповіді й заслуг. Бо ті грубі вбрання самі обернулися на заслуги, і тепер вони – облачення, що виходять зі світу Ацилут або Брія, і не приховують та не покривають “Вчителя”. І більш того: “І очі твої будуть бачити Вчителя твого” (Пророки, Єшаягу, 30:20).
Адже немає жодної різниці в чому б то не було між Торою світу Ацилут і Торою, яка в цьому світі, – тобто між Кабалою та відкритою Торою; а вся відмінність лише в стадії людини, котра займається Торою. І роками займаються Торою, воістину одним законом та однією й тією ж мовою, але, в той же час, в одного буде ця Тора в стадії Кабали і Тори світу Ацилут, а в іншого – буде відкритою Торою світу Асія.
148. І тим самим зрозумій справедливість слів Віленського Гаона в молитовнику, в благословенні Тори, який написав, що починають Тору з таємниці, тобто з відкритої Тори світу Асія, яка є прихованою, де Творець вкривається зовсім. А потім (займаються) натяком, – тобто тим, що найбільш розкривається в Торі світу Єцира. Доки не удостоїться простого сенсу, а це – таємниця Тори світу Ацилут, званої “простий сенс”, бо зняла з себе всі облачення, що приховують Творця.
149. І після того, як ми дійшли до цього місця, можна дати деяке поняття й визначення про чотири світи, відомі в Кабалі під іменами Ацилут, Брія, Єцира та Асія святості та про чотири світи АБЄА нечистоти, котрі розташовані один навпроти іншого, проти світів АБЄА святості. І зрозумій це на чотирьох стадіях осягнення Його управління та з чотирьох ступенів любові. І роз’яснимо спочатку чотири світу АБЄА святості. І почнемо знизу, зі світу Асія.
150. Бо роз’яснилися вище дві перші стадії управління в стадії вкриття. І знай, що обидві вони – стадія світу Асія. І тому написано в книзі “Древо життя”, що більша частина світу Асія – зло, та й та малість добра, яка є в ньому, також змішана зі злом до невпізнання. Адже виходячи з одинарного приховання слідує, що більша його частина – зло, тобто страждання і біль, які відчувають ті, хто отримують таке управління. А з подвійного приховання виходить, що і добро змішується зі злом, і добро є абсолютно невиразним.
А перша стадія розкриття лику – це стадія “світ Єцира”, і тому написано в книзі “Древо життя” (Врата 58, ч.3), що половина світу Єцира – добро, а половина – зло. Тобто той, хто осягає першу стадію розкриття лику, яка є першою стадією залежної любові, званої лише “поверненням з трепоту”, називається “середнім”, і він – наполовину винний, наполовину виправданий.
А другий ступінь любові так само є залежною любов’ю, але тільки немає між ними (людиною і Творцем) ніякої пам’яті про шкоду та будь-яке зло; і так само – третя стадія любові, що є першою стадією незалежної любові; обидві вони – стадія “світ Брія”. І тому написано в книзі “Древо життя”, там же, що більша частина світу Брія – добро, а менша – зло, і цю малість зла неможливо розрізнити. Тобто, як сказано вище, удостоюючись однієї заповіді, середній схиляє себе до чаші виправдання і тому називається “здебільшого добрим”. Тобто це – друга стадія любові. А та нерозрізнена малість зла, яка є в світі Брія, випливає з третьої стадії любові, котра є незалежною. І хоча він уже схилив себе до чаші виправдання, проте все ще не схилив увесь світ, і тому виходить, що мала його частина – зло. Бо ця любов ще не в стадії вічності. Однак ця дещиця є непомітною, оскільки він ще не відчув ніякого зла і шкоди, навіть по відношенню до інших.
А четверта стадія любові, тобто незалежна і вічна любов, – це стадія світу Ацилут. І про це написано в книзі “Древо життя”, що в світі Ацилут немає абсолютно ніякого зла. І там “не встановиться у Тебе зло”. Бо після того як схилив також і весь світ до чаші виправдання, любов є вічною та абсолютною, і не виникне більше ніколи ніякого покриття та приховання. Адже там – місце остаточного розкриття, як сказано: “І не буде більше вкриватися Вчитель твій, і очі твої будуть бачити Вчителя твого”. Бо знає він вже всі справи Творця з усіма створіннями на стадії істинного управління, що розкривається з Його імені: Добрий і Той, Хто приносить добро поганим та хорошим.
151. І звідси зрозумій також стадію чотирьох світів АБЄА нечистоти, що розташовані навпроти світів АБЄА святості, таємницею “одне навпроти іншого зробив Творець”. Бо система нечистих сил світу Асія знаходиться в стадії вкриття лику на двох її рівнях, і система ця панує з тим, щоб змусити людину схилити все до винності.
А нечистий світ Єцира тримає в своїх руках чашу вини, котра не виправлена в святому світі Єцира. І тим самим панує над середніми, котрі отримують від світу Єцира, – таємницею “одне навпроти іншого зробив Творець”.
Нечистий же світ Брія – є в його руках та ж сила, щоб скасувати залежну любов, – тобто скасувати лише те, від чого вона залежить. І це – недосконалість в любові другої стадії.
А нечистий світ Ацилут – саме він тримає в своїх руках ту дещицю зла, присутність якого є непомітною в світі Брія в силу третьої стадії любові. І хоча це істинна любов в силу Доброго й Того, Хто приносить добро поганим і хорошим, що є стадією святого світу Ацилут, – причина в тому, що не заслужив схилити таким же чином і весь світ до виправдання, і є сила в руках нечистоти скинути любов, – в силу управління над іншими.
152. І про це написано в “Древі життя”, що світ Ацилут нечистоти стоїть супроти світу Брія, а не навпроти світу Ацилут, оскільки в світі Ацилут святості, звідки походить лише четверта стадія любові, зовсім немає влади нечистоти, бо (людина) вже схилила весь світ до виправдання та знає всі справи Творця також і в (тому, що стосується) управління всіма створіннями через осягнення імені Його: Добрий і такий, що приносить добро поганим та хорошим.
Але в світі Брія, звідки походить третя стадія любові, яка ще не схилила весь світ, є ще зачіпка для нечистоти; однак ця нечистота визначається як Ацилут нечистоти, будучи розташованою навпроти четвертої стадії, котра представляє собою незалежну любов. А ця любов – стадія світу Ацилут.
153. І добре роз’яснилися чотири світи АБЄА святості, а також – нечистоти, котрі є категорією “протистояння” кожного світу та категорією нестачі, що є в світі, котрий протистоїть йому в святості; і вони називаються чотирма світами АБЄА нечистоти.
154. Отже, ці слова є достатніми для будь-якого вивчаючого, щоби відчув у своїй свідомості суть мудрості Кабали, – хоча б незначною мірою. І необхідно, щоб ти знав, що більшість авторів книг з Кабали адресували свої книги лише тим вивчаючим, хто вже удостоївся розкриття лику та всіх вищих осягнень. І не слід питати: якщо вони вже удостоїлися осягнень, – то вже знають все з власного пізнання. Так навіщо ж їм ще й вивчати кабалістичні книги інших?
Але не від мудрості таке питання, бо це подібно до того, хто займається відкритою Торою та не має ніякого пізнання у справах цього світу, – в категорії світ-рік-душа, що в цьому світі, – і не знає ситуацій з людьми та їхньої поведінки по відношенню до себе, та їхньої поведінки з іншими, і не знає тварин, звірів і птахів, що в цьому світі. І хіба можеш ти помислити про те, що така людина буде здатна зрозуміти якесь питання в Торі як годить? Адже вона би перевертала питання в Торі від зла до добра, а від добра – до зла та не розбиралася б ні в чому.
Так само і в тому питанні, яке перед нами: хоча людина і удостоюється осягнення, – і навіть осягнення від Тори світу Ацилут, – в будь-якому випадкові вона знає звідти лише те, що стосується її власної душі. Однак все ще повинна пізнати всі три категорії: світ, рік, душа, – в усіх їхніх подіях та поведінці досконалим пізнанням, щоб змогла зрозуміти питання Тори, які відносяться до того світу. А ці питання в усіх їхніх деталях й подробицях роз’яснюються в книгах Зогар та в справжніх книгах з Кабали, які кожен мудрець і той, хто розуміє, зобов’язаний вивчати вдень і вночі.
155. І тому слід запитати: якщо так, – то чому ж зобов’язали кабалісти кожного вивчати Кабалу? Однак є в цьому велика й гідна оголошення річ: є неоціненна чудова властивість для тих, хто займається мудрістю Кабали, бо хоча й не розуміють того, що вчать, – пробуджують на себе світла, що оточують їхні душі.
Тобто кожній людині з Ісраеля забезпечене в кінці знайти всі чудові осягнення, якими задумав Творець в задумі творіння насолодити кожне створіння. А той, хто не удостоївся в цьому кругооберті, – удостоїться в іншому і т.п., доки не удостоїться завершити задум Його, який замислив. І весь час, поки не удостоїлася людина своєї довершеності, визначаються для неї ті світла, яким належить прийти до неї, як оточуючі світла. І значення їхнє у тому, що стоять напоготові для неї, однак вони чекають від людини, щоб очистила свою судину отримання, і тоді облачаться світла ці у підготовлені судини.
І тому також і в той час, коли бракувало їй судин, в час, коли людина займається цією мудрістю та згадує імена світел і судин, у яких є зі сторони її душі приналежність до неї, – вони негайно світять їй у певній мірі. Однак вони світять людині без облачення у внутрішню частину душі її, оскільки бракує судин, що готові для їхнього отримання. І все ж світіння, яке отримує раз по раз під час заняття, притягують на неї чарівність з небес та сповнюють її достатком святості і чистоти, які набагато наближають людину до того, щоб досягла своєї досконалості.
156. Але є сувора умова під час заняття цією мудрістю: не матеріалізувати поняття уявними та матеріальними речами, бо переступають тим самим (сказане): “Не роби собі ідола та жодного зображення”. Адже тоді навпаки – отримують шкоду замість користі. І тому застерегли мудреці з обережності: вивчати цю мудрість тільки після закінчення сорока років або з вуст рава і т.п. І все це – з вищеописаної причини.
І тому, щоб врятувати тих, хто вивчає, від будь матеріалізації, складаю я книгу “Вчення про десять сфірот по Арі”, в якій збираю з книг Арі всі основні статті, що стосуються роз’яснення десяти сфірот, – простою та легкою мовою, наскільки я зміг. І на них я склав таблицю питань і таблицю відповідей, – на всі слова й на всі питання. “І бажання Творця в руці Його здійсниться”.
Також рекомендуємо: “Книга “Осягнення вищих світів“, “Зогар про утворення вищих світів та їхню будову“, “Хто свідчить про людину“, “Бааль Сулам про порядок поєднання виправлення із досягненням мети творіння“.