Зогар про чоловічу та жіночу властивості. Частина перша

Від редакції: Для наших україномовних читачів публікуємо ще один фрагмент з глави Берешит (ч.2), переклад якої триває.

Глава Берешит, частина друга

Чоловіком і жінкою створив Він їх

366) “Чоловіком і жінкою створив Він їх”[1]. Вищі таємниці розкривалися за допомогою двох висловів: “ось книга породжень Адама”, та “чоловіком і жінкою створив Він їх”1. Вислів “чоловіком і жінкою створив Він їх” – для осягнення вищої величі у властивості віри, і від цієї властивості пішов Адам, тобто від вищих ЗОН, званих небом і землею.

367) Так само, як були створені небо і земля, тобто вищі ЗОН, був створений і Адам. Про небо і землю сказано: “Ось породження неба і землі при створенні їхньому”[2]. Про Адама сказано: “Ось книга породжень Адама”. Про небо і землю сказано: “При створенні їхньому”2, про Адама сказано: “У день створення їхнього”1. Таким чином, спосіб їхнього створення розцінюється як одне ціле. Пояснення. Так само як і створення ЗОН відбувається за допомогою букв ЕЛЄ Біни, а потім, – за допомогою їхнього підйому туди в МАН, щоб узгодити між двома лініями в Біні, точно таким же шляхом був створений Адам, – за допомогою букв ЕЛЄ парцуфу ЗОН, а потім за допомогою їхнього підйому до них в МАН, щоб узгодити між двома їхніми лініями. Отже ми бачимо, що точно так само, як були створені ЗОН, був створений і Адам.

368) “Чоловіком і жінкою (захар і некева) створив Він їх”1. Звідси стає зрозумілим, що будь-яка форма, в якій не перебувають властивості [simple_tooltip content=’В кабалі ці терміни означають, відповідно, чоловічу та жіночу основи’]захар і некева[/simple_tooltip], не є вищою формою, як личить.

369) У будь-якому місці, де властивості захар і некева не перебувають разом, не оселяється Творець. І благословення перебувають тільки в тому місці, де є властивості захар і некева. Адже сказано: “І благословив Він їх, і нарік їм ім’я Адам в день створення їхнього”1. Не сказано “і благословив Він його, та нарік  йому ім’я Адам”. Це вчить нас тому, що навіть на ім’я Адам людина нарікається лише тоді, коли властивості захар і некева знаходяться разом.

370) З дня руйнування Храму благословення не перебувають в світі та пропадають з кожним днем, як сказано: “Праведник пропав”, – тобто втратив благословення, які перебували в праведнику, як сказано: “Благословення – на голові праведника”[3]. І сказано: “Втрачена віра”, – тобто Нуква, яка отримує благословення від праведника, тобто Єсоду Зеір Анпіна, котрий є властивістю захар. І про час довершеності сказано: “І благословив Він їх, і нарік їм ім’я Адам”1, і також: “І благословив їх Всесильний, сказавши: “Плодіться та розмножуйтеся”[4]. Пояснення. Під час руйнування, коли немає зівуґу захара й некеви, обидва вони вважаються пропащими, тому що в них обох не перебувають благословення. А під час довершеності обидва вони є благословенними разом, як сказано: “і благословив Він їх, і нарік їм ім’я Адам”1, – тобто їм двом разом.

371) Від Шета (שת) беруть початок всі покоління світу та всі справжні праведники в світі. Ці букви “шин ש” “тав ת” є останніми в Торі, які залишилися досконалими й після того, як Адам переступив усі букви Тори в порушенні заборони Древа пізнання, яке включає всю Тору. І при своєму поверненні до Творця, він дотримувався цих двох букв “шин” “тав”, які були досконалими. І тоді перші теж повернулися в порядку: “тав”, “шин”, “рейш”, “куф” і т.п.

Пояснення. Сукупність усіх букв Тори – це двадцять дві букви. І вони являють собою келім для облачання в них світел нефеш-руах-нешама (НАРАН), в яких є три ступеня:

  1. одиниці, – до “йуд י”, – для світла Біни, нешама;
  2. десятки, – до “куф ק”, – для світла Зеір Анпіну, руах;
  3. сотні, – “куф ק” “рейш ר” “шин ש” “тав ת”, – для світла Нукви, нефеш.

До гріхопадіння в Адама був НАРАН світу Ацилут. А в момент, коли він порушив заборону Древа пізнання, віддалилися від нього дев’ять перших сфірот, – нешама, руах і ҐАР де-нефеш, тому що нефеш світу Ацилут теж віддалилася від нього, і залишився від неї тільки ВАК, тобто нефеш від десяти парцуфів БЄА. І світи БЄА по відношенню до світу Ацилут розцінюються як ВАК по відношенню до ҐАР. І також впали у нього літери, які облачали ці НАРАН, що пішли від нього, і це літери від “алеф” до “йуд י”, котрі являють собою келім для світла “нешама”, і букви від “йуд” до “куф ק”, які є келім для світла “руах”, і також половина букв “куф ק”, “рейш ר”, “шин ש”, “тав ת”, і це келім ҐАР світла нефеш, і залишилися в нього тільки дві останні букви “шин ש” “тав ת “, котрі являють собою келім ВАК світла нефеш, що залишилося у нього.

І це останні букви Тори, тобто “шин ש” “тав ת”, – які залишилися і після того, як Адам переступив усі букви Тори. Навіть і після прогріху, коли пішли від нього світла НАРАН світу Ацилут разом з усіма літерами Тори, вдягненими до них, все ж залишилися у нього дві букви “шин ש” “тав ת”, тому що їхні світла, ВАК де-нефеш, не видалилися від них. І при своєму поверненні до Творця, він дотримувався цих двох букв “шин ש” “тав ת”, які залишилися у нього з усіх двадцяти двох букв, і від них він черпав всі свої життєві сили.

І тоді повернулися букви в порядку “тав ת”, “шин ש”, “рейш ר”, “куф ק” і т.п. Тому що прямий порядок букв “алеф א”, “бет ב”, “ґімель ג”, “далет ד” і т.п. вказує на пряме світло, тобто дев’ять перших сфірот, а зворотний порядок букв алфавіту вказує на відбите світло, що вважається світлом некеви, світлом нефеш. І після того, як залишилося у нього тільки світло нефеш, він не міг більше отримувати від прямої послідовності букв, а тільки відбите світло, – від “тав ת”, “шин ש”, “рейш ר”, “куф ק” до “бет ב”, ” алеф א “.

372) І тому назвав він сина, який народився подібним до нього, за образом його, на ім’я Шет, яке представляє собою останні букви алфавіту, котрі залишилися у нього. І літери не були виправлені від своєї зіпсованості до стояння Ісраелю у гори Синай. І тоді букви знову повернулися до свого виправленого вигляду, в якому були в день, коли були створені небо і земля, до гріхопадіння Адама Рішона, тому що знову встановився прямий порядок букв алфавіту, і світ отримав підсолодження та зміг існувати.

[1] Тора, Берешит, 5:2. “Чоловіком і жінкою створив Він їх, благословив їх та нарік їм ім’я Адам в день створення їхнього”.
[2] Тора, Берешит, 2:4.
[3] Писання, Притчі, 10:6. “Благословення – на голові праведника, а уста нечестивих приховують насильство”.
[4] Тора, Берешит, 1:22. “І благословив їх Всесильний, сказавши: “Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте воду в морях, а птах нехай множиться на землі”.

Читати далі...

Також рекомендуємо: “Букви рабі Амнона Саби“.